Modlimy się za wszystkich pomordowanych na terenie naszego klasztoru –

 – wypowiadamy te słowa każdego dnia w wieczornej modlitwie za zmarłych, wspominając wszystkich, którzy tutaj cierpieli i stracili życie w okresie, gdy klasztor zamieniono na więzienie.

W tych dniach przypada bolesna rocznica wydarzeń,
które na terenie więzienia miały miejsce w 1945 roku.

 

To były ostatnie dni II wojny światowej. Wojska niemieckie wycofywały się z Sierpca przed zbliżającym się frontem wojsk radzieckich. W nocy z 18 na 19 stycznia Niemcy likwidując więzienie wymordowali przetrzymywanych w nim Polaków. Dla zatarcia śladów podpalono ciała i wysadzono budynek. Z nastaniem nowego dnia na teren więzienia weszli żołnierze radzieccy i oddziały powołanej wtedy do istnienia polskiej milicji. Doszło do kolejnej zbrodni.
W odwecie za zamordowanych polskich więźniów dokonywano okrutnych egzekucji na rodzinach niemieckich osadników z okolic Sierpca.

Ogrom cierpienia. Bezmiar bólu, krzywdy i niesprawiedliwości.
Piekło jakie człowiek może zgotować drugiemu człowiekowi.

Wspomnienia tamtych wydarzeń zawarte są w umieszczonych poniżej tekstach.

Więzienie w Sierpcu | Stary Sierpc online

Dni nadziei i grozy – Ks. Ksawery Ziemiecki – wspomnienia

 

 

 

 

 

W 1947 roku do Sierpca przybyła wspólnota sióstr benedyktynek. Przyszły
z Nieświeża, zamieszkały na terenie dawnego benedyktyńskiego Opactwa, aby po ponad półwiecznej przerwie na nowo wypełnić to miejsce modlitewną obecnością.

Opatrzność Boża sprawiła, że miejsce martyrologii stało się miejscem nieustannej modlitwy.

Dzisiaj zapalając znicze przy krzyżu, w klasztornym ogrodzie – który w symboliczny sposób upamiętnia wszystkie ofiary tamtego okrutnego czasu – modlimy się o radość życia wiecznego dla nich, a dla nas żyjących prosimy o łaskę, aby ofiara tylu niewinnych ludzkich istnień wyjednała nam dar pokoju.

ルイヴィトンのすべての製品は内部に作られ、その代わりに、安価な労働力を利用してのコストを削減するために、他の工場に委託ない独自の生産設備、彼らのビルダーから、ルイヴィトンiphoneケースのすべてを言うことですので、ルイヴィトンその優れた品質を保証する割引やオリジナルオーダーはありません。 フォルクスワーゲンは決してフルバッグではなく、価格は約10,000です。主なコンセプトは旅行なので、ファブリックであろうと技量であろうと、それは非常に耐久性があり、コスト効果があります。 また、バック地下鉄の若者はルイ?ヴィトンの記憶はほとんどいくつかの年齢の女性、小さいですが、私はこの「アート」モノグラム古い花を推測、それは一部の人々はの「経験」を楽しむことが必要です。あなたが老眼の優雅さと古典を理解し始めるならば、おめでとうが「ストーリー」の人に加わるかもしれません。 ルイヴィトン以外にも、デザイナーの変更後のシャネルiphoneケースとグッチは、若者の愛です。小さな香りはストリートトレンドの要素と調和し、90年代後半にグッチが無数に吸収することができます。 Gucciは90歳の若い女の子として、過去2年間に無数の女の子を実際に抱きしめています。あなたは商品のデザインが気分が良いと感じるかもしれません。