Wzgórze Loret w Sierpcu
Wzgórze Loret w Sierpcu to miejsce szczególne, o bogatej i wyjątkowej historii.
Już od XV wieku odnotowuje się na nim kult maryjny, który związany jest z legendarnym objawieniem się Matki Bożej w czasie zarazy pustoszącej Mazowsze w 1483 roku. Pierwotnie ośrodkiem kultu była studnia na łące w pobliżu obecnego kościoła. Od końca XVI wieku notowana jest w kościele obecność figury Matki Bożej z Dzieciątkiem. Koronacja figury na prawie papieskim w 1983 r. potwierdziła 500-letnią tradycję kultu maryjnego w Sierpcu.
Sanktuarium i Kościół p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest najstarszym i najważniejszym elementem zespołu klasztornego, którego zabudowania dominują nad miastem Sierpc, zajmują szczyt wzgórza Loret.
Po założeniu przy kościele Opactwa Sióstr Benedyktynek – sprowadzonych z Chełmna na początku XVII wieku – i stworzeniu stałego ośrodka kontemplacji, Sierpc zasłynął jako ponadregionalny ośrodek pielgrzymkowy.
W 1981 r. powołano przy kościele parafię p.w. św. Benedykta. Od 2004 r. duszpasterstwo parafialne oddano pod opiekę księżom ze Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (Księża Pallotyni).
Stowarzyszenie W TROSCE O RODZINĘ na wzgórzu Loret w Sierpcu zostało założone 5 kwietnia 2017 roku przez: Radę Parafialną Parafii św. Benedykta, Księży Pallotynów, duszpasterzy parafii, oraz Opactwo Sióstr Benedyktynek. 10 lipca 2017 r. Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.